KMD beskyldes for at malke kommuner

KMD beskyldes for at sætte prisen op på monopol-områder og sænke prisen på konkurrence-udsatte områder hos kommunerne.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's priser stiger fra 2011 til i år på næsten alle de cirka 180 produkter, som selskabet har de facto monopol på hos kommunerne.

Det skriver avisen Kommunen, der har fået adgang til priserne.

Avisen peger samtidig på, at KMD-priserne falder på de områder, hvor der er konkurrence.

Oplysningerne får ITEK's direktør Tom Togsverd til at kæde prisudviklingen på de to områder sammen.

"Som branche frygter vi, at der er tale om krydssubsidiering, hvor man bruger monopolindtægterne til at skabe sig en konkurrencefordel på de konkurrenceudsatte områder. Og det er ikke fair play set med mine øjne," udtaler Tom Togsverd til avisen.

Undrer sig og minister ind i sagen

Flere kommuner undrer sig over sammenfaldet. Blandt andet Viborg Kommune.

"Det ser jo meget mærkeligt ud. Der, hvor man er i konkurrence med andre, kan man godt finde ud af at tage en fornuftig pris, men på monopolområderne sætter man i stedet for priserne op," udtaler økonomi- og lønchef Jørgen Bach fra Viborg Kommune.

Og på Christiansborg fortæller it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre, at han synes, det "lyder rystende". Han vil nu hive indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (R) ind i sagen.

KMD afviser: Vi følger KL-aftale
KMD selv afviser kritikken.

For det første stiger priserne på monopol-området kun det, som der er aftalt med KL i den såkaldte transitionsaftale, der blev indgået ved salget af KMD, fremfører KMD. 

Stigninger, der ifølge salgs- og marketingsdirektør Karen Nielsen fra KMD, skyldes blandt andet lønstigninger og funktionalitetsforbedringer til systemerne.

"Og det andet område er markedsbestemt, så det er afhængigt af udbud, markedsvilkår, og hvad der ellers sker på markedet," siger hun om prisfaldet på konkurrenceområderne.

Læses lige nu

    Annonce

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S